Červeného kříže 1672, Ostrava Tel.: 734 479 321

Nohy vás nosí celý život. Málokdo z nás jim ale věnuje dostatečnou pozornost a péči. Pokud chodíte ve špatné obuvi, navyknete si na špatný stereotyp chůze, nohy se deformují a trpí celá vaše páteř. Je potřeba začít od dětství a správně vybírat zdravotní nebo ortopedickou obuv ke každodennímu nošení. V řadě větších postižení nohou výrazně napomáhá ortopedická úprava standardní obuvi, při větších deformitách ortopedická obuv šitá na míru.

Zásady výběru zdravotní /ortopedické obuvi:

 • Bota má správnou ergonomii a pružnou špičku, bota se musí ohýbat tam, kde lidské chodidlo.
 • Správný střih boty kopíruje tvar nohy, ideální by tedy měl být kulatý.
 • Boty musí mít správnou délku a šířku. Prsty i pata potřebují mít kolem sebe několik milimetrů prostoru.
 • Vysoké podpatky způsobují problémy s páteří – i dámská obuv určená k celodennímu nošení by měla mít podpatek nižší než 4 cm.
 • Bota musí dýchat – nejlepšími materiály jsou stále ty přírodní: useň nebo textil. Pro celodenní nošení jsou ideální boty s antibakteriální úpravou.
 • Boty je potřeba střídat, nenosit jen jedny na danou sezónu.

Pokud nechcete přehazovat ortopedické vložky z boty do boty, můžete si upravit stélky přímo v obuvi a upevnit je tam napevno. Doma nikdy nechodíme po plovoucí podlaze bosky. Vždy ve domácí obuvi s ortopedickou úpravou. I tu lze upravit na míru.

Ortopedické úpravy standardní obuvi představují:

 • Vyztužení svršku v oblasti kotníku, stabilizace hlezenního kloubu 
 • Vlepování korekčních stélek 
 • Korekce postavení dolní končetiny a chodidla
 • Vyrovnání délky chodidla při amputaci prstů
 • Vyrovnání zkratu dolní končetiny
 • Odlehčení defektů při léčbě diabetes 
 • Odlehčení otlaků, jizev, ostruh, apod. 

Když stav vašich nohou neodpovídá možnostem nákupu standardní obuvi, je možno objednat si ušití ortopedické obuvi na míru na základě Poukazu od lékaře (ortoped, rehabilitační lékař, diabetolog).

Je potřeba, aby byly zajištěny co nejpřesnější výrobní podklady pro samotnou výrobu ortopedické obuvi. Obuv je vyráběna ručně a zásadně z pravé kůže vysoké kvality. K výrobě podešve je využíván pryžový materiál zajišťující větší ohebnost. Tvar svršku může být předem dán diagnózou, nicméně většinou si může pacient tvar svršku vybrat, a barvu ortopedické obuvi si vybere vždy podle sebe.

Pečujte o své nohy a choďte v kvalitní ortopedické obuvi nejen venku a v práci, ale také doma! Denně nohy nechte chvíli „odkrvit“, lehněte si na záda a nohy opřete o zeď. Také si nohy krátce promasírujte, aplikujte krém.

V Protetice Ostrava umíme šít ortopedickou obuv na míru i pro velké deformity nohou. Zvláštní pozornost věnujeme kombinaci ortéz dolních končetin s ortopedickou obuví na míru, čímž poskytujeme individuální řešení pro pacienty s komplexními ortopedickými potřebami. Jsme také specialisty na obuv pro pacienty s kombinovanou ortopedickou a diabetologickou vadou.

Navštivte naši prodejnu zdravotních pomůcek v Ostravě

Zdravotní potřeby Ostrava

Adresa
Červeného kříže 1672
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Otevírací doba
PO 8:00–17:00
ÚT 8:00–15:30
ST 8:00–15:30
ČT 8:00–15:30
PÁ 8:00–12:00

Tel.: 603 452 769 nebo 734 479 321

Kontaktujte nás


Zajímavé články

Archiv všech článků