Červeného kříže 1672, Ostrava Tel.: 603 452 769

Možná jste si toho také všimli, otužování už není jen skupina odvážlivců, kteří lezou v zimě do polozamrzlé vody. Zálibu v řízeném vystavování těla chladu nejen ve vodě nachází čím dál více lidí. Otužování má bez pochyby řadu výhod, ale začít se musí opatrně.

Jak začít s otužováním?

Pokud jste se rozhodli začít otužovat, začněte pomalými krůčky. Jedině tak vaše tělo (i mysl) neutrpí zbytečné šoky. Na začátku bohatě postačí, když si po klasické sprše dopřejete několik vteřin chladnější vody. Můžete také vyzkoušet střídání teplejší a studenější vody s tím, že byste měli vždy končit studenou. Časem zkuste prodlužovat dobu sprchování chladnější vodou a zároveň dále snižovat teplotu. Stále by to pro vás neměl být nepříjemný zážitek. Určitě byste ve sprše neměli trpět.

Zkuste si určit nějaké časové období, klidně týden nebo měsíc, během kterého se chcete dostat ke sprchování pouze studenou vodou. Jakmile se do této fáze dostanete, zkuste na začátku 20–30 sekund prvních pár dnů a poté přidávejte až do jedné minuty. To by mělo být vaše maximum na dostatečně dlouhou dobu. Časem pro vás bude běžné sprchování studenou vodou v létě po dobu 3–5 minut, v zimě pak přibližně do 2minutového maxima. Nemá cenu se nutit vydržet co nejdýl, v takovém případě se nekoná žádný zázrak a můžete si ublížit,

 • na začátku bohatě postačí vlažná voda, přidávejte postupně a s citem
 • po pár dnech či týdnech sprchování jen studenou po dobu 20–30 sekund
 • postupně můžete prodlužovat dobu ve sprše
 • po sprše se dobře osušte (venku nejlépe na sluníčku)
 • můžete se zahřát lehkými cviky

Hlavní problém otužování je nedostatek trpělivosti

Řím nebyl postaven za den a vy se nestanete otužilcem ani za měsíc. Všechno má svůjčas. Otužování je dlouhodobá „zábava“. Tělo si musí zvykat na chlad a řízené změny teplot. Nečekejte, že po měsíci sprchování studenou vodou neucítíte nepříjemný chlad. Samozřejmě že po dlouhodobém a správně prováděném tréninku otužování se dostaví i takový benefit, že si budete schopni jít zaplavat ven třeba v lednu. To se ale pravděpodobně nestane dřív než po roce otužování. Zbytečné uspěchávání a přeceňování sil by vám jen uškodilo. Dejte svému tělu i své mysli dostatek času, abyste ke studené vodě necítili odpor. Je třeba si vybudovat pozitivní vztah. Otužování se tak stane vaším rituálem, jak posilovat imunitu.

Otužování bude vaše tajná zbraň na posílení imunity i dobré nálady

Otužování vyžaduje pravidelnost

Když se jednou rozhodnete začít otužovat, měli byste si udržet pravidelný režim. Jakmile pár dnů nebo dokonce týdnů vynecháte, měli byste začít od úplného začátku. Vaše tělo si totiž dokáže velmi rychle odvyknout na dávky chladu a po delší pauze by to pro vás znamenalo zdravotní šok. Výjimka je určitě nachlazení nebo nemoc. Pokud se na to cítíte, dopřejte si třeba jen vlažnou sprchu, jinak tělo oslabujete v době, kdy má už tak dost práce s nemocí či zánětem.

Ledová sprcha po ránu? Vaše tajná zbraň

Jak se říká „ledová sprcha po ránu a nic horšího už vás ten den nečeká„. Pravdou je, že bychom se měli otužovat ráno, otužování podporuje prokrvení organismu a celkové nastartování. Večer před spaním bychom měli dát přednost teplejší vodě, která nás příjemně uvolní a naopak utlumí. Udělejte si z ranního ledového sprchování pravidelný rituál. Vyhraďte si dostatek času, abyste nemuseli spěchat a neměli tuto činnost spojenou se stresem. Můžete se spolehnout, že vás čeká záplava úžasného pocitu ihned po sprše. Ačkoliv je začátek pro vaše tělo stresující a může způsobovat vyplavení stresového hormou – kortizolu, po dokončení vás naopak zaplaví hormony štěstí – endorfiny.

Benefity otužování

 • Prokrvení celého těla
 • Posilování kardiovaskulárního systému
 • Snížení rizika vysokého tlaku
 • Celkové posílení imunity
 • Odbourání stresu, vyplavení hormonů štěstí
 • Překonání vaší komfortní zóny – trénování nekomfortu
 • Vaše mysl se pročistí (aby ne, ve sprše většinou nemyslíte na nic jiného než, že to studí) 😉

Navštivte naši prodejnu zdravotních pomůcek v Ostravě

Zdravotní potřeby Ostrava

Adresa
Červeného kříže 1672
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Otevírací doba
pondělí až pátek: 8–15.30 hod.
Sobota, neděle zavřeno

Tel.: 603 452 769 nebo 734 479 321

Kontaktujte nás


Zajímavé články

Archiv všech článků

Fenomén otužování – jak začít a na co si dát pozor

Délka čtení: 3 min.

Paruka není tabu, ale módní doplněk

Délka čtení: 2 min.

10 tipů jak posílit imunitu nejen v zimě

Délka čtení: 4 min.

Cukrovka – co byste o ní měli vědět

Délka čtení: 5 min.