Červeného kříže 1672, Ostrava Tel.: 603 452 769

Ortézy a bandáže

Ortézy a bandáže jsou ortopedicko-protetické pomůcky, které se používají k fixaci kloubů a svalů. Dokážou držet části těla v pevné poloze, aniž by nám zabraňovaly v pohybu. Nejčastěji se používají po zranění, zmírňují bolest, dokážou urychlit zahojení a snížit riziko dalšího poranění.

Jaký je rozdíl mezi ortézou a bandáží?

Pohledem laika by se dalo říci, že bandáž a ortéza je totéž. Největší rozdíl je ve zhotovení a schopnosti fixace těchto pomůcek. Bandáže jsou obecně jednodušší, nenabízejí takovou fixaci jako ortézy a nejčastěji se používají při drobnějších problémech, často spojených se sportem. Jsou také levnější.

Ortézy patří mezi pokročilejší zdravotnické pomůcky, které často předepisuje odborný lékař. Nabízejí větší úroveň fixace (zpevnění) a poskytují výraznější podporu poraněného místa díky sofistikovanému systému provedení. Často se mohou používat také po operacích.

Výběr ortopedicko-protetické pomůcky

Nejdůležitější faktor při výběru vhodné ortézy či bandáže je vaše zranění nebo zdravotní problém, který řešíte. Mějte na paměti, že špatně zvolená zdravotní pomůcka může zhoršit váš zdravotní stav. Pokud váš stav nevyžaduje odborné lékařské posouzení, rádi vám poradíme na naší prodejně (i telefonicky).

Zranění

Poraďte se u svého lékaře nebo v naší prodejně a předejďete tak nevhodnému výběru, který by vám spíše uškodil. Správně vybrané ortézy a bandáže dokážou zrychlit hojení a předejít dalšímu zranění.

Úroveň fixace

Většina značek používá jednotné měřítko fixace. Jedná se o čtyři (někdy tři) stupně. Do první úrovně spadají jednoduché textilní návleky, které poskytnou určitou míru komprese a tzv. terapeutického tepla, ale dané místo nefixují. Úroveň 2, nazývaná jako střední, poskytuje vyšší stupeň komprese, která může být i volitelná. Patří sem omotávací ortézy a bandáže. Dokážou lépe udržet tělesné teplo i urychlit hojení menších poranění. Třetí (vyšší) a čtvrtý (nejvyšší) stupeň poskytuje nejvyšší míru fixace pomocí sofistikovaného provedení výztuže. Urychlují hojení i u vážnějších zranění.

Materiál

Ortézy a bandáže se nejčastěji vyrábí z neoprenu. Tento materiál dokáže mimo jiné udržet stabilní teplotu v místě použití. Je lehký, pružný a saje pot. Podle úrovně fixace se ale setkáváme s kombinací různých materiálů od „obyčejných“ textilních, až po kompresní, pryžové a plastové ortézy s výztuží.

Ortopedicko-protetické pomůcky na míru

Pokud nemáte s používáním ortézy již předchozí zkušenosti, poraďte se s námi nebo s lékařem. Každý problém vyžaduje individuální přístup a řešení. Někdy je vhodné zvolit sériově vyráběnou ortézu, jindy je doporučeno nechat si vyrobit ortézu přímo na míru. Výroba ortézy přímo na míru vašeho těla nám zabere přibližně 5–10 pracovních dnů. Ortopedicko-protetické pomůcky vyrobené na íru

Rozdělení ortéz

Ortézy horních a dolních končetin, sed ortézy (pro osoby na invalidním vozíku), trupové ortézy (tzv. korzety).

Krční ortéza – límec

Krční ortéza neboli límec pomáhá stabilizovat krční páteř. Používá se nejčastěji při bolestech krční páteře, po úrazech a po operacích.

Ortéza klíční kosti

Jinými slovy též klavikulární ortéza se používá po operacích a úrazech, nejčastěji pak při zlomeninách klíční kosti.

Korzety, žeberní bandáže, hrudní pásy

Používají se při zlomeninách a úrazech žeber a hrudního svalstva

Břišní pásy, bederní pásy

Používají se k podpoře a fixaci břišních svalů např. po kýle, ale i pro zpevnění bříška pro těhotné ženy. Bederní pásy najdou využití při bolesti beder, kříže a sedací části.

Ortézy horních končetin

Ortézy zápěstí, prstové ortézy, loketní, pažní, zápěstní.

Ortézy dolních končetin

Kyčelní ortézy, stehenní ortézy, kolení, bércová, hlezenní

Cena ortoticko-protetické pomůcky, kolik stojí ortéza? Hradí ji pojišťovna?

Ortoticko-protetické pomůcky předepisuje nejčastěji odborný lékař. Většina pomůcek je hrazena v plné výši vaší zdravotní pojišťovnou. Poraďte se prosím se svým lékařem nebo kontaktujte naši prodejnu. Více se také dozvíte v sekci Časté dotazy.

Navštivte naši prodejnu zdravotních pomůcek v Ostravě

Zdravotní potřeby Ostrava

Adresa
Červeného kříže 1672
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Otevírací doba
pondělí až pátek: 8–15.30 hod.
Sobota, neděle zavřeno

Tel.: 603 452 769 nebo 734 479 321

Kontaktujte nás